Egy igazi kincs megmentését kezdték el

Nem mindennapi látvány fogadja azokat, akik a napokban a csobotfalvi Szent Péter és Pál plébániatemplomba tesznek látogatást. Az épület belseje háborús övezetre hasonlít: a padok helyén lapátokkal sürgölődő helybéliek ássák ki a töltést, nyoma sincs immár a hajdani padlóburkolatnak. Nincs ok az aggodalomra, csupán a templom gombamentesítésének munkálatai kezdődtek el. Ennek elvégzése igencsak időszerűvé vált, hiszen a súlyos fertőzés az épület teljes szerkezetét veszélyeztette.

Néhány hónappal ezelőtt számoltunk be arról, hogy könnyező házigombát azonosítottak a csobotfalvi templomban. A gomba elsősorban a templom északi oldalát, a Jézus Kínszenvedése-kápolna és a karzat közötti részt támadta meg. Mivel a fertőzés akár a tetőszerkezetbe is feljuthatott volna, ennek kiirtása lett a legfőbb prioritás a teljes felújítás előtt álló templom esetében. A munkálatok immár teljes gőzerővel zajlanak.

Egy hónap alatt végeznének

„A feltáró munkát a helyiek végzik el, a mi felügyeletünk mellett. A konkrét gombamentesítés már a mi feladatunk lesz. Amíg a kitermelés zajlik, addig csak irányítunk" – fogalmazott lapunknak Babos Rezső, a fertőtlenítést végző cég ügyvezetője.

A magyarországi faanyagvédelmi szakértő elmondta, első teendőként minden fertőzött faanyagot ki kell az épületből hordani és elégetni. Ezt követően kiássák és kihordják a templomból a régi feltöltést. Ez utóbbi műveletnek már hétfőn nekiláttak. „Addig ásunk, amíg régészeti szempontból lehetséges, vagy amíg a gombafonalak már nem láthatóak. Az így felszabadult területet vegyszerrel kezeljük le, majd a töltést fertőtlenített anyaggal kell pótolni, végezetül kerámiával vagy kővel burkoljuk. Hogyha aránylag szerencsénk van, és ötven-hatvan centinél nem kell mélyebbre menni, akkor úgy egy hónap alatt ezzel végzünk. Ha mélyebbre kell ásni, akkor már hosszabb időt vesz igénybe” – magyarázta a szakember.

Babos Rezső kihangsúlyozta, az épület jelenlegi járószintje alatt körülbelül hatvan centivel található a régi templomnak egy téglaburkolata. „Egyelőre azt tervezem, hogy csak addig megyünk le az ásással. Ám ha a gomba nagy mennyiségben a burkolat alá is benőtt, akkor ez egy újabb megbeszélés tárgyát képezi a régészekkel” – adta tudtunkra az ügyvezető.

Beszélgetésünk során azt is megtudtuk, a műemlék épületeknél, mint amilyen a csobotfalvi templom is, a probléma akkor szokott felmerülni, amikor a gomba átsző olyan falat vagy pillért, ami műemléki szempontból jelentős, és nem lehet kibontani. „Ha egy műemléki faltömbnek a belsejéből is ki kell irtsuk a gombát, akkor az csak úgy megy, ha lyukakat fúrunk és belepréselünk vegyszereket. Ez a gond a mostani templom falának egy részénél is felmerül” – nyomatékosított az illetékes. Kihangsúlyozta, az épületből kihordott fát elégetik, a fertőzött töltésanyagot a templom közelében földbe helyezik, fertőtlenítik, majd a területre hatvan-hetven centis talajtakaró kerül.

Bőven akad tennivaló a csobotfalvi templomnál

„A templom teljes restauráció előtt áll. Azt gondoltam, hogy ebben a folyamatban a tetőszerkezet felújítása, illetve a falak mentén tapasztalható nagy repedések jelentik a prioritást, a gomba viszont az egészet felborította” – említette Kovács Attila plébános. Elmondása szerint a gombamentesítés több mint ötvenezer lejbe kerül, a padló kőburkolatának letevését a tetőszerkezet rendbetétele követné. Tennivaló akad bőven, csupán pénz legyen hozzá – jegyezte meg a plébános, aki a román Művelődési és Egyházügyi Minisztériumtól remél nagyobb anyagi segítséget. „Nehéz megsaccolni, hogy a teljes restaurációhoz mennyi pénz kellene. Legkevesebb ötszázezer euró körül mozoghat a beruházás értéke” – jelentette ki Kovács Attila.

Az egyik legrégebbi csíki templom

A Szent Péter és Pál plébániatemplom jelenlegi épülete 1817-ben épült. Az épületben 2002 novemberében kezdődött ásatás, amikor a Jézus Kínszenvedése-kápolna gombafertőzött padlójának cseréje miatt régészeti felügyeletet kért Gergely István korábbi plébános. A munkálatok során kiderült, hogy a padló alatt korábbi, középkori falak húzódnak, és a régészeknek sikerült azonosítaniuk a templom négy korábbi periódusát. A következtetések szerint a 12. században már biztosan állt egy kőtemplom.

Mi is az a könnyező házigomba?

A könnyező házigomba (Serpula lacrymans) minden cellulóz tartalmú anyagot elpusztít. Lebontja a fát, de a rétegelt ragasztott lemezeket is. Elpusztítja a könyveket, a cellulóz tartalmú textíliákat és szigetelő anyagokat. Táplálékot keresve fonalai (micéliumai) messze elnőnek, és közben méteres beton- vagy téglafalon is áthatolhatnak – olvasható Babos Rezső faanyagvédelmi szakértő tanulmányában.

Rédai Botond, székelyhon.ro, 2011. március 7.