Restaurálják a Szent Mihály- templom ólomüvegeit

A vitraille-javítás mesterei munkálkodnak a kolozsvári Főtéren
Régi műemléképületek állapota megőrzésének nem elhanyagolandó része az ablakok eredeti minőségének konzerválása. A kolozsvári Szent Mihály-templom ólomüvegeit, sok évszázados vitraille-ait sem kímélte az idő múlása.

Ezért a főtéri plébánia megbízásából egy erre szakosodott marosvásárhelyi cég, a Vitral Art Kft. két tagja, Antal Domokos és fia, Zoltán jelenleg azok felújításán szorgoskodik. Fémemelvényük a déli oldalon, a Mátyás-szoborcsoport háta mögött támaszkodik a templomfalnak. Az idős cégvezető szerint ez a napjainkban ritkává vált mesterség már vetekszik a képzőművészettel. A templomok ablakainak feladata vizuális és nevelő hatást gyakorolni az emberre, megteremteni azt a felemelő hangulatot, ami nélkül elsekélyesedne ezen épületek hivatása. A mester – aki a Romániai Fotóművészek Szövetségének is a tagja – lapunknak szakmai érdekességekkel szolgált.

Antal Domokos bevallása szerint autodidakta módon sajátította el az ólomüveg-restaurálás tudnivalóit, de a Roth Miska-technikát egy, a Budapest melletti Fóton üzemelő műhelyben tanulta el. Ennek lényege, hogy az üvegen található mintás ólomcsíkot gömbölyűre alakítják, így nagyobb tartósságot nyernek vele. A gitteléstől számított egy-két hónap után tökéletesen megszilárdul a kötőanyag. Ez a módszer ráadásul környezetvédelem szempontjából teljesen megfelel: a bedolgozott anyag 90 százaléka cin és csak 10 százaléka ólom. A Szent Mihály-templom tizennégy ablakát ilyen technológiával újítják fel, most a második van soron. De ezekhez még hozzáadódnak a kisebb méretű méhrácsos középkori ablakok, amelyek a szorgalom jelképeként ismertek.

Egy vitraille-os ablak restaurálásához harminc-negyven napra van szükség. Valójában csak akkor derül ki, mi vele a teendő, amikor leveszik a helyükről. Türelmes pepecsmunkával mindent eredeti állapotában kell visszaállítani, semmilyen eredeti anyagdarabkát nem szabad eldobni, hanem újra fel kell használni – erre kötelezi a szakmát a Velencei Könyv előírása. Télen vagy nagyon esős időben nem lehet dolgozni, ezért Antalék télen inkább természetes művészmunkát vállalnak magánszemélyeknek. Antal Domokos büszkén mutatja fényképeit eddigi szakmai sikereikről: ők javították a székelyudvarhelyi Ferencesek-templomának, a marosvásárhelyi Kultúrpalotának, a Petru Maior Tudományegyetemnek az ablakait stb. A mester ugyanakkor őriz egy miniszterelnöki köszönőlevelet 2000-ből, amikor a budapesti Országháznak millenniumi asztali lámpát készített és adományozott.

Apja és fia ft. Kovács Sándor főesperes felkérésére kezdtek neki kolozsvári munkájuknak: törekvő, lelkes embernek tartják, akitől eddig minden támogatást megkaptak. Ez a munka feltehetően évekig elhúzódik.

Ö. I. B., Szabadság, 2011. június 02.