Magyar résztvevői is voltak a nemzetközi kamilliánus találkozónak

Egy szív, száz kéz címmel tart nemzetközi találkozót a kamilliánus rend Albanóban. A Róma közelében tartott tanácskozásnak több magyar résztvevője is volt a Kárpát-medence országaiból. Az összejövetelen szerzett tapasztalataikról, a jövőbeli tervekről kérdezte őket a Vatikáni Rádió.

György Alfréd atya elmondta, hogy a találkozót a rend négyszáz éves fennállásának jubileuma alkalmából szervezték a rendhez kapcsolódó szervezeteknek, közösségeknek, személyeknek, hogy elmélyíthessék karizmájukat. A kamilliánus harmadrend tagjai Erdélyből, Felvidékről, Kárpátaljáról és a Vajdaságból is megjelentek. 

Újvári Attiláné nyíregyházi résztvevő, a Kamilliánus Családok Társaságának alelnöke kifejtette: a találkozó, amelyen rengeteg nemzetiség, kultúra jelen volt, számára a nyugalom szigete volt. Mindenkit egy cél vezetett, hogy Jézus szeretetét tovább tudja adni a rászorultaknak. 

Bakó Hajnalka csíkszeredai kórházlelkészi asszisztens elmondta: megpróbál úgy hazamenni, hogy a betegek felé is tovább tudja adni ezt a lelkiséget. Szara Krisztina kárpátaljai, munkácsi résztvevő, aki egy kis helyi kamilliánus közösség helyettes vezetője, úgy nyilatkozott: sok jó ötletet visz haza, ami jól jön majd a betegek segítése során. 

Börcsök Cservenák Tünde Szabadkáról rengeteg élménnyel megy haza. Mint megjegyezte, be szeretnék mutatni Szent Kamill életét és több könyvet is le szeretnének fordítani. A felvidéki Királyhelmecről érkezett Csűrös Márta azt emelte ki, hogy sok új kapcsolatot teremtettek, új barátokat szereztek. 

Végh György, a kurátai katolikus orvosközösség képviselője elmondta, hogy nem csak kamilliánus családok vannak, hanem 2003-ban megalakult a kamilliánusokhoz kötődő orvosok szervezete is, 108 taggal. Hozzátette: ő mindig aktív volt, és ebben megerősítést nyert, mivel a találkozón elhangzott, hogy a kontempláció, szemlélődés mellett az aktív, cselekvő tevékenységet kell előnyben részesíteni. Megjegyezte, hogy született egy olyan kezdeményezés is, hogy az osztrák tartománnyal összefogva nagy volumenű beavatkozásra ítélt betegek műtéteit szerveznék majd meg a jövőben.

 

A Wikipédia ismertetője szerint kamilliánusok vagy kamillánusok (Betegeket Szolgáló Szabályozott Papok Rendje; latinul Ordo Clericorum Regularium Ministrantium Infirmis; rövidítésük: M.I., O.S.C., O.S.Cam.) rendjét 1582-ben alapította Rómában Lellisi Szent Kamill a betegek, szenvedők, mozgássérültek és haldoklók iránti irgalmasság gyakorlására. A tagok az ágostonos szabályzatot követik, de a szokásos szerzetesi fogadalmak mellett letesznek egy negyediket is: életük kockáztatásával is szolgálnak minden beteget (irgalmasság fogadalma).

A papok a lélek, a testvérek a test ápolására szentelik magukat megfelelő képzés alapján. Különösen a haldoklókkal törődtek, a nép ezért nevezte el a kamilliánusokat a Jó Halál Atyáinak. Fekete reverendájukon vörös posztóból keresztet viselnek. 1859-ben Jean Henri Dunant, a Nemzetközi Vöröskereszt megalapítója látta a kamilliánusokat a solferinói csatánál a sérült katonák ellátásában. Intézményét ezért nevezte el Vöröskeresztnek. Az eredeti kamilliánus tevékenységek mellett ma mindenekelőtt szenvedélybetegekkel foglalkoznak.

Magyarországon 1758-1759-ben Vácott próbáltak letelepedni, de pártfogójuk, Forgách Pál püspök meghalt, mielőtt megérkeztek a városba. 1775-ben Győrött a Kálvária közelében templomot és kolostort építettek. A betegeket otthonaikban és kórházakban ápolták. 1785-ben házukat II. József föloszlatta. A rend pap tagjai egyházmegyés papként dolgoztak tovább.

A rendszerváltozás után, 1995-ben Nyíregyházán telepedtek le. Betegeket, szenvedőket gondoznak, segítik a rászorulókat és azok segítőit. Házfőnöküktől, Anton Gotstól 2010 szeptemberében vette át a Magyarországi Kamilliánus Rend vezetését a székelyföldi születésű György Alfréd.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír